Maski antysmogowe – hit czy kit?

Smog zimą

Mieszkasz w większym mieście? Rano zastanawiasz się, czy to, co widzisz to jeszcze mgła, czy już smog? Jeśli tak, to jest szansa, że zastanawiałeś się nad zakupem maski antysmogowej. Czym one są, jaki mają wpływ na nasze zdrowie, a także czy warto w nie zainwestować dowiesz się w tym artykule!

Czy warto nosić maskę antysmogową?

Noszenie maski w największych miastach Polski staje się coraz modniejsze. Niektórzy wręcz pragną zostać zauważeni i to popycha ich do zakupu. Dla innych liczy się przede wszystkim zdrowie. W Japonii głównym powodem noszenia masek są bakterie, a nie zanieczyszczone powietrze. W sezonie grzewczym, gdy tak wielu z nas zostaje zarażonych katarem, o grypę nietrudno. Poza wzmacnianiem systemu immunologicznego, maska wykorzystywana jest jako fizyczna bariera przeciwko wirusom i bakteriom.

Smog w Europie
Jakość powietrza Polski na tle Europy (Europejska Agencja Środowiska)

Maska to także element garderoby, jak każdy inny, nie musisz obawiać się, że nazwą Cię dziwakiem, gdyż możesz wybrać najbardziej pasujący do Twojego charakteru model! Dzięki temu nie tylko wyrazisz swój styl,ale i zadbasz o zdrowie, budując tym samym świadomość dbania o niego u innych. Chcę Ci powiedzieć, że spotkałem ostatnio koleżankę, która pochwaliła się, że poznała chłopaka w autobusie. Powiedziała mi, że miał super maskę. Stąd od razu powstał między nimi temat do rozmowy. Ciekawy i unikatowy element garderoby stał się pretekstem do rozpoczęcia rozmowy, a jak sam wiesz, nie zawsze mamy odwagę zagadać  Kto wie, może będzie z tego coś więcej? 😉

Co musisz wiedzieć przy okazji to fakt, że  nie trzeba zdejmować maski, aby rozmawiać, dlatego że nie tłumi ona dźwięku (może tylko filtruje brzmienie 😉 ).

Jeśli nadal wahasz  się z zakupem, ponieważ nie wiesz, czy to dla Ciebie,  poniżej znajdziesz wiele ciekawych – naturalnych, jak i szalonych wzorów,  które przykują uwagę innych. Najważniejszą zaletą maski jest jednak to, że zabezpieczy Twoje płuca przed szkodliwymi czynnikami, zwłaszcza najdrobniejszymi cząstkami PM 2.5.

Psst… tak wygląda jeden z nowych wzorów 😉

Chcesz zaoszczędzić? Podaj swojego maila i dowiedz się o pierwszy o najlepszych promocjach!

[newsletter_form type=”minimal”]

Jak wygląda skuteczność masek antysmogowych? Jakie są ich rodzaje? Na ile wystarczają filtry?
Przeczytasz poniżej!

Jaką maskę wybrać?

Maski zapinane na rzep są z reguły lepiej dopasowane do twarzy i przystosowane do użytkowania podczas sportu. Ten rodzaj najczęściej wykonany jest z neoprenu lub z siatki, która lepiej przepuszcza powietrze i zapobiega potliwości. 

Chłopak w czarnej masce przeciwsmogowej
Czarna maska przeciwsmogowa – casual

Z kolei te, których zapięcia zakładane są za uszy są maskami „na co dzień”. Są zwykle cieńsze, lżejsze, delikatniejsze. Najczęściej wykonane z bawełny. Mają minimalistyczne i designerskie wzory, które podkreślą Twój charakter. W naszym sklepie znajdziesz także stonowane i jednolite maski, przeznaczone dla tych, którzy preferują neutralny styl.

Maska antysmogowa to także idealny pomysł na prezent dla bliskich! Masz w swoim otoczeniu osoby, które mają własny, nowoczesny styl? A może znasz kogoś, kto szczególnie dba o swoje zdrowie? Nie wahaj się i spraw mu niecodzienny podarunek.

Filtry w maskach i ich skuteczność

W popularnych maskach wkłady filtracyjne są wymienne, a ponadto dostępne „od ręki”. Wystarczają na 20-40 godzin używania, w zależności od warunków, w jakich przebywamy.Zatem, gdy codzienne aktywności na dworze, czy to dojście do sklepu, czy powrót z pracy, zajmują nam w ciągu dnia jedną godzinę, to jeden filtr wystarczy na miesiąc. Najpopularniejsze filtry mają dwa oznaczenia N95 i N99.

Młodzieniec w masce gazowej
Nie musisz wyglądać w ten sposób

Wadą masek jest to, że utrudniają one oddychanie. Filtry w masce, dla swojej skuteczności muszą mieć oczka w mikro-rozmiarach.

Zróbmy teraz proste doświadczenie:

  1. Złóż bawełnianą koszulkę na pół
  2. Przyłóż ją do ust
  3. Spróbuj przez nią oddychać

Czy oddycha się ciężej? Podobnie będziesz się czuł nosząc maskę. 

Co znaczą oznaczenia na filtrach do masek przeciwsmogowych?

Filtr oznaczony N99 zablokuje 99% cząsteczek o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra (zwane pyłem zawieszonym PM 2.5). 
Z kolei filtry N95, jak możesz się domyślić, nie przepuszczą 95% takich samych cząstek.

Pamiętaj o regularnym wymienianiu filtrów. Filtry są narażone na wilgoć, którą wydychamy w powietrzu, dlatego używane zbyt długofalowo skutkują powstawaniem bakterii. Z masek korzystasz dla zdrowia,stąd nie warto używać ich dłużej niż zaleca producent.

W sezonie grzewczym (przyjmuję tu czas od listopada do końca marca), wykorzystamy średnio od 5 do 10 filtrów. Jeśli jesteś bardziej aktywny lub dzielisz maskę z drugą połówką, to zużyjesz ich proporcjonalnie więcej.
Najlepiej od razu zaopatrz się w zapasowe filtry.
Sprawdź dokładnie te, które są  elementem zestawu. Dzięki temu nie pomylisz modelu, co  wcale nie jest trudne, gdyż nawet podobnie wyglądające filtry, mają otwory na zawory w różnych miejscach. Możesz to zrobić jeszcze na etapie wyboru maski antysmogowej, aby nie płacić podwójnie za wysyłkę, a przy okazji skorzystać z rabatu – jeśli taki znajdziesz!

Dodaj komentarz