Noszą je lekarze, pielęgniarki, wolontariusze, a od przyszłego czwartku każdy z nas… Czy maski pozwolą nam wrócić do normalności?
Niektórzy z nas szyją je w domach, inni na wolontariatach. Chcemy nieść pomoc, ale jak robić to najefektywniej? Dla kogo przeznaczone są maski? Gdzie najbardziej ich brakuje? W tym wpisie dowiesz się jak pomóc w walce z pandemią sobie i innym.
Od kiedy nakaz noszenia maseczek w Polsce?
Od przyszłego czwartku (16 kwietnia) zostanie wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że przy każdym wyjściu z domu powinniśmy zasłonić twarz maseczką, chustką lub szalikiem. To ograniczenie pozwoli ochronić nas przed wirusami. Wirusy przemieszczające się na cząsteczkach wody w zostaną zatrzymane razem ze śliną chorych. Konkretne regulacje, będę przedstawione po świętach. Dowiemy się wtedy także, które przedmioty pozwolą nam spokojnie wyjść z naszych domów.
Dlaczego noszenie masek jest takie ważne dowiesz się także z tego filmu. Pod materiałem znajdziesz polskie napisy.
Pod filmem można znaleźć wartościowe badania i zalecenia.
1) https://masks4all.org/founders
2) Pierwszy film „Maski i myślenie krytyczne“: https://www.youtube.com/watch?v=2_8hojsF-nY
3) Lista 33 badań potwierdzających skuteczność maseczek (szczególne podziękowania dla @Jeremy Howard ): http://tiny.cc/maskswork + niesamowity film Jeremy’ego: https://www.youtube.com/watch?v=BoDwXwZXsDI
4) 3 dni, które zmieniły jedno państwo, Republikę Czeską: https://tiny.cc/masks4all
5) Zalecenia ekspertów dla ogółu społeczeństwa w zakresie ochrony: https://bit.ly/COVID-public
1. Jak działają maski?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób działają maski? Dlaczego szpitale tak bardzo ich potrzebują i jak wiele mogą zdziałać? Już przychodzimy z odpowiedzią!
Kultura noszenia masek w Japonii jest jedną z najbardziej rozwiniętych na świecie. Ten kraj ma jeden z najniższych wskaźników zakażeń COVID-19. Główną przyczyną jest to, że noszenie masek jest powszechne, dzięki czemu ludzie nie wstydzą się korzystania z takiej ochrony. Dowiedz się także dlaczego Azjaci noszą maski antysmogowe?
Jakie są trzy powody, dla których każdy obywatel powinien nosić maskę?
- Hamowanie rozprzestrzeniania się wirusa przez zakażone osoby maska zatrzymuje cząsteczki wirusa wewnątrz, zapobiegając jego unoszeniu się w powietrzu.
- Drugim powodem jest ochrona zdrowych osób przed wdychaniem cząsteczek wirusa wyrzucanych razem ze śliną przez osoby w bliskim otoczeniu.
- Po trzecie maska zabezpiecza nas przed przypadkowym lub nieświadomym dotknięciem twarzy. Tworzy fizyczną barierę. Nie pozwala nam bezpośrednio dotknąć okolic ust i nosa. Dzięki temu ogranicza możliwość przenoszenia wirusów na śluzówki, przez które patogeny zadomawiają się w naszym organizmie.
2. Dlaczego lekarze noszą maski?
Maseczka w pracy lekarza to standard. Lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki – wszyscy pracują bezpośrednio z pacjentem. W tak bliskim otoczeniu można w łatwy sposób wymieniać się powietrzem z pacjentem. Razem z tym aerozolem w powietrzu przenoszone są różnego rodzaju patogeny, w tym wirusy takie jak koronawirus. Kolejnym podstawowym środkiem ochrony dla lekarzy są rękawiczki. W przeciwieństwie do umytych rąk, po wyjęciu z opakowania są sterylne. Lekarz nie może podejść do pacjenta bez ochrony osobistej. My także, jeśli chcemy zachować większą ostrożność możemy po nie sięgnąć. W wielu miejscach, takich jak stacje benzynowe, czy sklepy, są dostępne za darmo.
Wskazane jest, abyśmy również nosili maseczkę, gdy wychodzimy z domu. Niedawno trafiłam na akcję „Przynajmniej jedna maseczka ochronna na jedną marklowicką rodzinę”. W obecnym czasie zazwyczaj zakupy w rodzinie robi tylko jedna osoba. Gminie zależy na tym, aby w każdym domu była przynajmniej jedna taka maseczka. Pamiętajmy o tym, że po powrocie do domu musimy ją zdezynfekować na przykład poprzez wypranie i użycie żelazka. Zadbajmy o siebie i innych!
3. Środki ochrony w szpitalach. Czy jest ich wystarczająca ilość?
W szpitalach brakuje potrzebnego sprzętu, a to powoduje panikę.
Szpitale apelują o pomoc i organizują zbiórki pieniężne. Przykładów jest wiele, poniżej opiszę aktualny stan w kilku wybranych szpitalach.
Szpital w Koninie zwraca się o pomoc: „[…] Personel medyczny, który każdego dnia ryzykuje swoje zdrowie, potrzebuje większej ilości rękawiczek, masek, ubrań ochronnych, czepków, ochraniaczy na buty, termometrów bezdotykowych”.
Szpital z Podkarpacia: „cena środków ochronnych diametralnie wzrosła, szpital musi zaopatrzyć się w sprzęt, […] potrzebne jest wsparcie pieniężne.
Radomski Szpital Specjalistyczny: „Zakup środków ochrony osobistej jest coraz trudniejszy, ponieważ na rynku brak jest takiego asortymentu”
Wiele szpitali na szczęście może liczyć na pomoc mieszkańców, np. dzięki zbiórkom klubów, wolontariuszom szyjącym maski. Powstała również specjalna aplikacja „Wsparcie dla szpitala”, która ma usprawnić tę pomoc. Na platformie możemy znaleźć zgłoszenia szpitali, które potrzebują pomocy. Możemy pomóc dostarczając różnorodne produkty od ciepłych posiłków aż po maski i środki ochrony. Z drugiej strony, można również zgłaszać swoją chęć pomocy, odpowiadać na apele. Aplikacja dostępna jest pod adresem https://www.wsparciedlaszpitala.pl/. Zapoznaj się z nią po przeczytaniu artykułu.
Jak możesz pomóc szpitalom? Organizowane wolontariaty, w których możesz na przykład szyć maseczki dla lekarzy.
Na śląsku, skąd pochodzę mamy do tego celu specjalną platformę, z której skorzystał mój kolega Bartek. I już następnego dnia dostał taką odpowiedź:
Możesz być jak Bartek i pomóc szyć maseczki 😊
4. Jakie najważniejsze bariery możemy zastosować przeciw wirusom?
Poniżej wspomnę o pięciu sposobach na zwiększenie higieny.
- Żele antywirusowe oraz częste i dokładne mycie rąk
W walce z wirusami bardzo ważna jest higiena! Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, a kichając czy kaszląc, odruchowo zasłaniamy się właśnie ręką.
Po każdym kontakcie z przedmiotem, którego mogły dotykać inne osoby zaleca się wykorzystanie środka antybakteryjnego do rąk.
Po powrocie do domu należy dokładnie umyć ręce.
Podaje się, że najlepiej, aby czas mycia rąk wynosił 20-40 sekund. Internauci przypominają o tym w zabawny sposób, podając piosenki, które możemy zaśpiewać podczas tej czynności.
Może ten filmik PIKOTARO o myciu rąk Cię rozbawi! 😉
Żel dezynfekujący szybko zniknął z półek, ale możemy go również zrobić sami w domu. Potrzebne nam będą buteleczka z dozownikiem, spirytus oraz olejek zapachowy. Środki kupimy w aptece, sklepie spożywczym, a najbezpieczniej będzie zaopatrzyć się w nie przez internet. Jak zrobić taki środek samodzielnie, zobaczysz poniżej:
- Rękawiczki
Jeśli wybieramy się na zakupy, po odbiór paczki czy na spacer, należy mieć na sobie rękawiczki. Dzięki nim również tworzymy barierę fizyczną. Używaną rękawiczkę należy wyprać, bądź zdezynfekować i użyć ponownie. Można skorzystać z rękawiczek jednorazowych, które należy wyrzucić po użyciu.
- Zachowanie bezpiecznej odległości
Będąc na zewnątrz, pamiętaj, aby zachować bezpieczną odległość -minimum 1,5 metra od innych. Możesz też przechodzić na chodnik po drugiej stronie ulicy, niektórzy tak robią, co może wyglądać zabawnie 😉 Jeśli w sklepie istnieje taka możliwość, należy korzystać z kasy samoobsługowej, natomiast jeśli takiej opcji nie ma, ochronę zapewniają również osłony z plexi przy kasach. Zapewniają one barierę pomiędzy sprzedawcą a kupującym, a dzięki temu obie strony nie narażają się wzajemnie. Rozwiązania te były popularne w kasach biletowych, kioskach i kantorach. Zyskują popularność na stacjach benzynowych i w innych sklepach. Jeśli nie ma ich do dyspozycji, to zachowaj bezpieczny odstęp od innych. Pamiętaj o tym, stojąc w kolejce.
Kiedy wrócimy do normalności?
Porównajmy naszą sytuację do naszych sąsiadów. W Czechach ogłoszono powrót do normalności. Stało się to dzięki obowiązkowi noszenia masek. Czesi uznali, że nawet kiepska maseczka jest lepsza od żadnej. Po pierwsze ze względu na bezpieczeństwo innych – gdy nikt nie może być do końca pewien swojego zdrowia, lepiej by nie pluł i nie kaszlał na klamki, poręcze czy przyciski w windzie. Po drugie – i tu czeskie służby sanitarne powołują się na konkretne badania – nawet uszyta w domu, z kawałka bawełnianej szmatki, maseczka zmniejsza ryzyko zarażenia koronawirusem prawie trzykrotnie. To znacząca różnica.
O tym w jaki sposób maska zmniejsza ryzyko przeczytasz dokładniej we wpisie „Czy maska antysmogowa chroni przed koronawirusem”. Sprawdzisz tam także mapę z sytuacją COVID-19 na świecie.
Maseczki w Czechach noszą wszyscy, na czele z rządem, który daje dobry przykład. Osoby niezdyscyplinowane chętniej założą mandat, ponieważ za brak bariery wirusowej na twarzy grozi mandat o równowartości 1600 złotych.
Polska w ślad za południowym sąsiadem od czwartku wprowadzi analogiczne obostrzenia. Mam nadzieję, że dzięki temu jak najszybciej wrócimy do “normalnego” życia. Poza nowym zwyczajem noszenia masek, który nikogo nie będzie dziwił, otwarte będą sklepy, a gospodarka z powrotem będzie się rozwijać.
Najważniejsze co musimy zrobić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii i dbaniu o nasze zdrowie to wcielenie w życie jak największej liczby zaleceń z tego artykułu. Pamiętaj także, że “zasada pięciu sekund” nie została skrócona do trzech – nie możemy w ogóle się stosować do tego powiedzenia. Tak samo, jak wymieniać się butelką wody, czy pożywieniem. Zostańmy rozsądni, żebyśmy wszyscy mogli w końcu pójść na spacer do lasu.
Napisz w komentarzu, jak radzisz sobie z kwarantanną i jakie inne sposoby walki z wirusem stosujesz u siebie.